3.4.2018 / Gösterim Sayısı : 238

Reyhanlı İlçesi Terzihöyük Mahallesi Mera Islah ve Amenajmanı Projesinin Açılışı Törenle Yapıldı

#Reyhanlı İlçesi Terzihöyük Mahallesi Mera Islah ve Amenajmanı Projesinin Açılışı Törenle Yapıldı

              31.03.2018 tarihinde İlimiz Reyhanlı İlçesine bağlı Terzihöyük Mahallesi "Mera Islah ve Amenajmanı Projesi" kapsamında ıslah edilen meranın açılışı yapıldı.

                 Mera açılış törenine Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU, Reyhanlı Kaymakamı Fatih ÇOBANOĞLU, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin ŞANVERDİ, İl Müdürümüz Mehmet ANDİÇ, daire amirleri, İlçe Tarım Müdürleri, Şube Müdürleri ve teknik personelleri ile çok sayıda çiftçiler katıldı.

            Açılış töreninde konuşma yapan Vali Yardımcısı Aydın TETİKOĞLU; Hayvancılıkta en fazla girdi maliyetini yemin oluşturduğunu, dolayısıyla köylünün ürünü daha ucuza mal etmesi için meraların kaçınılmaz olduğunu kaydetti. TETİKOĞLU, konuşmasının sonunda meraların daha işler hale getirilmesi için yapılan projelerde emeği ve katkısı olan herkese, çiftçiler adına teşekkür etti.

Reyhanlı İlçe Kaymakamı Fatih ÇOBANOĞLU konuşmasında; "Üretimin mutlaka rekabet edebilir olmasının önemine dikkat çekerek, "Rekabet edebilir üretim ancak ucuz üretimle mümkündür. Ucuz üretimin yolu da girdiyi ucuza mal etmektir" dedi.

İl Müdürümüz Mehmet ANDİÇ konuşmasında;  "Yem, hayvan yetiştiriciliğinde önemli bir yer, masraflar içinde (%70- 75) önemli bir pay alır. Hayvanın yaşama ve verim ihtiyacını madde ve enerji bakımından karşılamak amacıyla belli sınır ve şartlarda yedirildiği zaman hayvan sağlığına zararlı olmayan, hayvanlar tarafından faydalanılabilecek durumdaki organik ve inorganik maddeler veya bunların karışımları yem olarak tarif edilmektedir. Çayır mera alanları önemli ve en ucuz yem kaynaklarımızdandır.

Ülkemizin geleceği açısından yaşamsal önem taşıyan meralarımızın korunup geliştirilmesi amacıyla çıkarılan "Mera Kanunu" yasalaştığı günden itibaren toplumda büyük bir sevinç kaynağı olmuştur. Bu yasa sayesinde meralarımız "Umuma Açık" araziler konumundan kurtarılmış, tesbit ve tahditleri, daha sonra da köy ve beldelere tahsisleri yapılarak hukuksal ve yönetsel işlemlerde önemli başarılar sağlanmıştır. Bakanlığımız tarafından ülkemiz meralarını ıslah etmek amacıyla iki yol izlenmektedir. Bunlar Bakanlığımız kaynakları ile yürütülen proje çalışmaları ve Özel Sektör imkanları ile yapılan ıslah çalışmalarıdır.

Uygulanmakta olan mera ıslah ve amenajman projeleri ile çayır ve mera alanlarını verimli hale getirmek, kaliteli kaba yem açığını kapatmak, hayvanlara daha ucuz yem kaynağı sağlayarak hayvansal üretimin maliyetini düşürmek, toprağın ve bitki örtüsünün korunmasını ve iyileştirilmesini sağlamak, toprağı yerinde tutarak erozyonun önlenmesi, dolayısı ile hayvancılığın geliştirilmesi, et, süt ve döl veriminde artış sağlanması suretiyle ve çiftçi gelirinin arttırılması böylece milli ekonomiye katkı sağlanması hedeflenmiştir. Mera ıslah ve amenajman projemizin diğer köylerimize de örnek olmasını diler, projelerinin uygulanmasında; emeği geçen Bakanlığımıza, M.K.Ü. Ziraat Fakültesi'nden hocalarımıza, Reyhanlı Belediyesine, mera yönetim birliklerine ve İl Müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkür eder, hepinizi saygıyla selamlarım" dedi.

Köy Muhtarı Abdullah OKUR; Açılışı yapılan meranın, daha önce sınırları tam belli olmayan ve nispeten düşük verimli olduğunu ifade eden Muhtar, yapılan mera ıslah projesi sayesinde bugün verimli bir meraya kavuştuklarını söyledi. Muhtar köy halkı adına, emeği geçen herkese teşekkür ederek sözlerine son verdi.

            


''