T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

AVRUPA BİRLİĞİ (AB) TARAFINDAN FONLANAN “UYGULAMALI ÇİFTÇİ OKULLARI” ÇALIŞTAYI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Yayın Tarihi : 12.7.2021

​İl Müdürlüğümüz konferans salonunda gerçekleştirilen Çalıştaya Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kahramanmaraş, Kilis, Şanlıurfa ve Van İllerinden dört’er kişilik proje ekibi katıldı. Çalıştay İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ergün Çolakoğlu ve FAO Türkiye Program Sorumlusu Sheikh Ahaduzzaman’ın açılış konuşmalarıyla başladı. Çolakoğlu konuşmasında; Hatay ilinin tarımsal değerlerine değinirken üreticilerimiz ile bakanlığımız arasında tarım alanında kurulan bağı vurguladı ve Hatay ilinin UÇO’nun uygulama illerinden biri olarak seçilmesinden duyduğu mutluluğu ifade etti. Çalıştayda Sheikh Ahaduzzaman Uygulamalı Çiftçi Okullarında katılımcı öğrenim uygulamasının önemini vurgulayarak  “Daha katılımcı hale getirmek ve herkes için daha erişilebilir kılmak için UÇO yaklaşımını daha fazla teşvik etmeyi hedefliyoruz. Bunu yaptığımızda, inanıyoruz ki iyi uygulamalar Türkiye’nin diğer illerinde de yaygınlaştırılabilecek ve UÇO tarımsal problemlere sürdürülebilir çözümler üretmeye giden yolda ulusal bir kampanyaya dönüşebilecektir” dedi.

Celal Taluğ, Özdal Köksal ve Kürşat Demiryürek gibi tarım uzmanları tarafından verilen UÇO eğitimleri katılımcılar arasında geniş oranda etkileşim oluşturdu. Eski Ankara Üniversitesi Rektörü Celal Taluğ, yaptığı sunumda mevcut UÇO’nun Türkiye’de bir kendi türünün ilk örneği olduğuna dikkat çekerek “Bu uygulama, tarım alanında insan kaynaklarının geliştirilmesini hedefliyor ve bu bakımdan oldukça değerli, çünkü çiftçilerin teknik tarımsal bilgileri açık bir şekilde kavramasını sağlıyor. Okulda verilen dersler çiftçilerin sahip olması gereken kritik bilgiler etrafında tartışma yürütmelerine olanak veriyor. Dahası, çiftçiler bu derslerden aldıkları ilhamla diğer çiftçilere öğrendikleri bilgileri aktarıyor ve öğrenilen bilgi kullanışlı hale gelerek nihayet tarımsal hayatın kendisiyle uyumlu oluyor” dedi.
Çalıştaya katılan konuklarımız İl Müdürlüğümüzün yürüttüğü FAO Projesinin Saçaklı Mahallesinde başlattığı Pamuk Yetiştiriciliği Uygulamalı Çiftçi Okuluna katılarak uygulamayı yerinde gördüler. Müdürlüğümüzün FAO Projesi çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı bulan FAO Türkiye ekibi ve İllerden gelen FAO ekipleri duydukları memnuniyeti dile getirerek İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu’na ve FAO Projesi ekibine teşekkür ettiler.