T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Yayın Tarihi : 12.7.2021

Hatay İli Dörtyol İlçesinde Akdeniz Meyve Sineği Mücadelesi Değerlendirme Toplantısı Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya Dörtyol Kaymakamı Ali Murat Kayhan, Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER, Hatay İl Tarım ve Orman Müdürü Ergün ÇOLAKOĞLU, İl Müdürü Yardımcısı Avni HATAY, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şubesi Müdür Vekili Galip AKTİ, Dörtyol Belediye Temsilcisi, Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Nejdat SİN, Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim SEÇER, Dörtyol, Erzin ve Arsuz Ziraat Odası Başkanları, İlçe Tarım ve Orman Müdürleri, Dörtyol’da faaliyet gösteren yaş meyve-sebze paketleme tesisi temsilcileri, üretici ve teknik personeller katıldı.
İl Müdürümüz Ergün ÇOLAKOĞLU açılış konuşmasında; " Hatay da narenciye üretiminde önemli bir yere sahip olduklarını belirterek " İlimiz Türkiye'de Narenciye ihracatında üst sıralarda yer almaktadır Narenciye üretimindeki verim kayıplarının önemli bir bölümü Akdeniz meyve sineği adlı zararlıdan kaynaklanmaktadır. Akdeniz meyve sineği mücadelesi Ulusal Eylem Planı çerçevesinde tüm paydaşların sorumluluk alması ile kendi çalışma alanlarında gerekli tedbirleri uygulanması mücadelenin başarısını arttıracaktır. Akdeniz meyve sineği (AMS), polifag bir zararlı olup dış karantinaya tabi ve ihracatta toleransı sıfırdır. Turunçgillerin en önemli zararlısı olan AMS mücadelesi ülkemiz ekonomisi açısından önem arz etmektedir " dedi.
Dörtyol Kaymakamı Ali Murat Kayhan'da "Akdeniz meyve sineği başta Narenciye olmak üzere diğer ürünlerde de etkili olabiliyor bu nedenle biyolojik, biyoteknik ve kimyasal mücadele şeklinde yapılan bu çalışmalara topyekûn katılmak gerekiyor ancak bu şekilde bir başarı elde edilebiliyor" dedi. Bitki Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Ersin DİLBER ise Bakanlığımızın biyoteknik mücadele desteğinin olduğunu, Akdeniz meyve sineği mücadelesi için tüm paydaşlar tarafından sorumluluk alınması gerektiğini vurgulayarak katılımcılardan gelen sorular yanıtlandı ve katılımcıların görüşlerini aldı.
Toplantıda yapılacak olan mücadelenin hayırlara vesile olması temennisiyle toplantı sona erdi.