T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ SN DR. BEKİR PAKDEMİRLİ HATAY İLİMİZİ ZİYARETTE BULUNDU.

Yayın Tarihi : 25.5.2021

24 Mayıs 2021 Pazartesi günü İlimize gelen Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan ve Hatay Milletvekilleri ve İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu ile birlikte ziyaret ve incelemelerde bulundu.

İlk olarak Amik Ovasında buğday hasadına katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, burada gerçekleştirdiği basın açıklamasında, "Hatırladığınız üzere gübre desteklerini 4 liradan 8 liraya, bu yılbaşında da 8 liradan 16 liraya, mazotu 15 liradan 19 liraya çıkarmıştık. Bu ve bunun gibi yaptığımız doğru işler sayesinde Türkiye'de ilk defa bu yıl ekilen alanlarda azalış yok, artış var. Tabii ki yakın zamanda biliyorsunuz, buğdayda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan fiyat açıkladı. Buğdayda 2 bin 250 lira, arpada da 1750 lira ve dekarda da 275 liraya varan destekleri alıyor çiftçimiz. Bugün çiftçimiz, üreticimiz bundan memnundur. İnşallah onları da sürekli olarak memnun etmeye devam edeceğiz"dedi.

Tarım işçilerinin aşılanması konusuna da değinen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, "Tarım işçilerimizin ve tarımın paydaşlarının, yani hem kamu hem de özel sektörün, hızlı bir biçimde Sağlık Bakanlığımızla koordineli bir şekilde kademeli olarak aşılanmasına başlanacaktır. Bundan dolayı da tabi ki bildiğiniz gibi pandeminin başından beri biz özellikle mevsimlik işçiler ve tarımın paydaşlarının mobilitesini koruduk ve korumaya gayret ettik ki bu sebeple de tarım geçen yıl tüm sektörlerin üzerinde büyüyerek neredeyse yüzde 5'e varan büyümeyle Türk ekonomisine çok büyük bir katkı sağlamıştır. Bu sebeple bizim için yine öncelik olan özellikle mobilitenin arttığı bu dönemde tarım işçilerimizin de mevsimlik işçilerimizin de aşılanıyor olması son derece önemli. Buradan Sağlık Bakanımıza da teşekkür ediyoruz. Tarım paydaşları hem kamu hem özel sektör hem veterinerlerimiz tüm sektör paydaşlarımızın da hızlı bir şekilde aşılanması başlanmaktadır. Bunlar da kademeli olarak yapılacaktır." dedi.

İkinci ziyaretini Kırıkhan ilçesinde bulunan Toprak Mahsulleri Ofisi(TMO) hububat deposuna gerçekleştirerek yetkililerden bilgi alan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli bir sonraki ziyaretini ise Reyhanlı barajı takviye tesisleri şantiyesine gerçekleştirdi. Burada yaptığı incelemeler sonrasında yürütülen çalışmalar hakkında Devlet Su İşleri(DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız'dan bilgi aldı.

Şantiye ziyaretinin ardından, geçtiğimiz yıl Belen ilçemizde çıkan yangınlarda zarar gören Petek Sitesi evlerinde incelemelerde bulundu. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, düzenlediği basın açıklamasının ardından Hatay Valiliği koordinesinde alımı gerçekleştirilen, orman ve kırsal alan yangınlarına ilk müdahalelerde kullanılması amacıyla bölgedeki mahalle muhtarlıklarına su tankerinin teslimi için düzenlenen törene katıldı.

Törenin ardından geçtiğimiz yıl yaşanan yangınların ve yangın söndürme çalışmalarının sergilendiği fotoğraf sergisini gezen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli sonrasında yanan alanları ağaçlandırmak için oluşturulan Orman Dikim Sahalarında incelemelerde bulunarak fidan dikti.

Ardından Yayladağı ilçemizde çilek hasadına katıldı. Çilek hasadı yapan üreticilere bereketli bir hasat dönemi geçirmelerini dileyen Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, ""Son 3 yılda çilek üretimimiz yaklaşık yüzde 40 arttı ve Türkiye genelinde 550 bin ton çilek üretiyoruz. Türkiye bu konuda ihracatçı bir ülke haline geldi ve yaklaşık 25 bin ton kadar da ihracatımız var. Dünyanın en önemli çilek üreticileri arasına girdik." dedi.

Yayladağı ziyaretinin ardından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli beriberindeki heyet ile birlikte Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz toplantı salonunda gerçekleştirilen Ziraat Odaları ve Üretici Birlikleri Buluşma Toplantısına katıldı. Toplantıya Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Hatay Valisi Rahmi Doğan, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Sabahat Özgürsoy Çelik, Lütfi Kaşıkçı, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Tarım ve Orman Bakanlığımız Daire Başkanları, Genel Müdürler, Genel Müdür Yardımcıları ve Tarım Bakanlığımız ilgili kurum Müdürleri eşlik etti.

Toplantı, çiftçilerimizin sorunlarının görüşülmesi ve değerlendirilmesinin ardından sona erdi.