T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

SAMANDAĞ İLÇEMİZDE ERKENCİ ERİK HASADI BAŞLADI

Yayın Tarihi : 5.4.2021

​İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu Samandağ İlçe Müdürümüz ile beraber serada erkenci erik üreticiliği yapan çiftçimiz  Alaeddin Aslan'ı ziyaret etti. Ziyarette bilgi alış verişinde bulanan İl Müdürümüz İlimizde erkenci hasat edilen eriklerin pazar fiyatının 120 TL olduğunu ve bu haftadan sonra ortalama 50 TL civarından satıldığını söyledi. İlimiz ve İlçemiz erik üretimi hakkında bilgi veren İl Müdürümüz;"İlimizde erik üretimi alanı  10.200 dekar olup Samandağ ilçemiz  5.910 dekar alan ile il genelinde 1.sırada yer almaktadır. İlçemizin yıllık 6.248 ton erik üretimimiz vardır. Türkiye genelinde örtü altı erik üretimi Mersin 1. Sırada, Hatay Samandağ 20 dekar alan ile 2. sırada yer almaktadır.

Samandağ İlçemiz Yaylıca Mahallesi üreticilerinden Alaeddin Aslan 11 dekar alanda bitkisel üretim yapmakta olup bunun 4,5 dekarı örtüaltı eriktir. 2011 yılında  çeşidi can eriği olan fidanların dikimini yapmış olup, bakımını ve budamasını kendisi yapmaktadır.

İlçemizde Uzunbağ, Yaylıca, Koyunuğlu ve Zeytunlu Mahallelerinde örtüaltında erik üretimi yapılmakta, toplam örtüaltı erik alanımız 20 dekardır. Seralarda hakim çeşit can eriği olup mart-nisan aylarında hasat edilmektedir. Bu çeşidin pazar sorunu bulunmayan, hastalık ve zararlı yönünden diğer meyvelere nazaran daha kontrollü ve sera içi ortam sıcaklık, nem ve ışık bileşenlerini istenilen ve olması gereken ölçüde tutmak, erik üretiminde en önemli faktörlerdir"dedi.