T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İLİMİZ TARIMSAL ÜRETİM SEKTÖRÜNÜN ANALİZ TOPLANTISI YAPILDI

Yayın Tarihi : 18.3.2021

​Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı kuruluşların kurum amirleri ile Tarım ve Hayvancılık Sektörünün analiz toplantısı gerçekleştirildi. Toplantı İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ergün Çolakoğlu başkanlığında, İl Müdür Yardımcıları, Hatay Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü, Hatay Zirai Karantina Müdürü, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörü, Orman İşletme Müdürü, Toprak Mahsülleri Ofisi Şube Müdürü, Cilvegözü Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürü ve İskenderun Veteriner Sınır Kontrol Noktası Müdürü katıldı. 

Toplantıda konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürümüz Ergün Çolakoğlu;”Ülkelerin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tarım tüm ülkelerdeki ekonomik hayatın önemli bir yerine sahiptir diyerek sözlerine şöyle devam etti.
"Çünkü insanların beslenmesi için gereken gıda maddeleri ile ham maddelerin temini tarım sektörü tarafından sağlanmakta ve bu sektöründe ikamesi bulunmamaktadır. Tarım sektörü küresel seviyede önemli bir yere sahip olup, gün geçtikçe değeri artan bir sektör haline gelmektedir. Son yıllarda özellikle nüfus artışı, küresel ısınma, iklim değişikliği, su kaynaklarının azalması gibi faktörlerle sık sık gündeme gelen tarım sektörü bu kez de küresel bir virüs faktörü ile tarımsal üretimin sürdürülebilirliği, gıda arz güvenliği kaynakları ile çok daha güçlü bir şekilde dünya gündeminde yer almaktadır. 
"İlimizde modern tarım teknolojilerinin kullanımı ile tarım ve hayvancılığın avantaj ve dez avantajları sektörün sorunları ve çözüm önerilerinin görüşüleceği bu toplantıda çıkacak olan görüşler ile tarım ve hayvancılık sektörüne katkı sunulması hedeflenmektedir. Bu amaçla toplantımıza katılan birikimlerini bizimle paylaşan tüm katılımcı kurum amirlerimize teşekkür ederim” dedi.
Kurum Müdürlerimiz de tek tek söz alarak sektördeki yaşanılan sorunlar ve işleyiş hakkında bilgi alış verişinde bulundular.