T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

İL MÜDÜRÜMÜZÜN16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ MESAJI

Yayın Tarihi : 15.10.2020

“Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)'nün kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl Bakanlığımız ve FAO işbirliğinde yurt genelinde çeşitli etkinliklerle Dünya Gıda Günü olarak kutlanmaktadır. FAO'nun kuruluşunun 75. Yıl dönümünün de kutlanacağı bu yılki Dünya Gıda Günü teması,  "Büyütelim, Besleyelim; Hep Birlikte Sürdürelim"  belirtildiğini ifade eden  İl Müdürümüz Ergün ÇOLAKOĞLU
“Bu yıl 40'ıncısının düzenleneceği Dünya Gıda Günü, Covid-19 pandemisi nedeniyle  16 Ekim dijital bir etkinlikle kutlanacak olup tema kapsamında, kamu, özel sektör, sivil toplum 2020 tarihinde örgütleri, akademi ve karar verici makamlar dahil olmak üzere tüm paydaşların katılımlarıyla, COVID-19 salgınının gıda güvenliği ve tarımsal geçim kaynaklarına yönelik oluşturduğu tehditlerle mücadele edilmesi ve bu tehditlerden en çok etkilenen kesimlerin hatırlanması amaçlarıyla küresel iş birliği ve dayanışma çağrısı yapılacaktır. 
Güvenli ve besleyici gıdalara erişimi sağlamak, COVID-19 mücadelesinin vazgeçilmez bir parçasıdır. COVID-19’un yayılmasını yavaşlatmayı amaçlayan önlemler, çok sayıda insanın hayatını kurtarmaya yardımcı oldu. Buna rağmen salgınla ilgili bazı kısıtlamalar nedeniyle hâlihazırda gıda krizi yaşayan ülkeler mevcutken, ülkemizde hem gıda arzının sürekliliği konusunda sıkıntı yaşanmamakta ve güvenirliliği sağlanması amacıyla denetimler sürmektedir.
Tarım Ekolojisi; biyoçeşitliliği korumak ve hassas topluluklara daha fazla destek sağlamak amacıyla ürünlerin, hayvan çiftliklerinin ve arazilerin organize edilmesine yardımcı olur. Bakanlığımız bu kapsamda birden fazla araçla projelere destek vermektedir.” şeklinde açıklamalarda bulunmuştur.

 Ergün ÇOLAKOĞLU
İl Tarım ve Orman Müdürü