T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

REYHANLI BARAJININ AÇILIŞINA GELEN TARIM VE ORMAN BAKANIMIZ HAVALİMANINDA KARŞILANDI

Yayın Tarihi : 5.10.2020

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli Hatay Havalimanında Kurum Amirleri ve İl Müdürümüz Ergün Çolakoğlu tarafından karşılandı. Reyhanlıda baraj açılışında konuşan Bakan Pakdemirli;”Reyhanlı Barajı'nın da Hatay ve ülkemiz için hayati önem taşıdığını ifade eden Bakan Pakdemirli "9,3 km ile ülkemizin en uzun gövde uzunluğuna sahip barajı olan Reyhanlı Barajı, sulama ve taşkın koruma maksadıyla inşa edilmiştir. Reyhanlı Barajı; kendi su kaynağı olmayan bir barajdır. Baraj; Karasu ve Afrin çayından çevrilen kış dönemi taşkın sularıyla doldurulmaktadır. Temelden 29 metre yüksekliğe, 21 milyon m3 gövde dolgu hacmine sahip barajımız, zonlu toprak dolgu bir barajdır. Bu özellikleriyle Reyhanlı Barajımız, 7 adet orta büyüklükteki baraja eş değerdir. Reyhanlı Barajı ve Sulamaları; bölgenin en önemli, en büyük ve hasretle beklenen tarımsal sulama projesidir. Barajın sulama sahası 585 bin dekardır. Yani Reyhanlı Barajı, 290 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanı sulayacaktır" açıklamasını yaptı.

Reyhanlı Barajı, aynı zamanda, Hatay şehrimizi ve Amik Ovası'nı taşkın afetine karşı da koruma görevi üstlenecektir. Öyle ki, herhangi bir risk halinde, Afrin ve Karasu çaylarının taşkın sularını Reyhanlı Barajına aktaracağız. Böylece hem yaklaşık 200 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacağız, hem de, her damla suyu verimli kullanmış olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

2018 yılında Hatay'da meydana gelen taşkında, 175 bin dekar alanın sular altında kaldığını hatırlatan Bakan Pakdemirli "2019 yılında ise, Reyhanlı Barajı'nın sağladığı fayda neticesinde bu alan 25 bin dekara düşmüş, yani 150 bin dekar zirai alanın taşkından korunması sağlanmıştır" dedi.

Bakan Pakdemirli, Reyhanlı Barajı'nın tamamlanmasıyla Amik Gölü'nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alan da oluşacağını ve bu vesileyle, Hatay'a yeni bir "Kuş Cenneti" kazandırılacağını da belirtti.