11.5.2018 / Gösterim Sayısı : 239

Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinliği Tamamlandı

#Lider Çocuk Tarım Kampı Etkinliği Tamamlandı

Bakanlığımız Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığının 2014 yılından itibaren uygulanmaya başlayan Lider Çocuk Tarım Kampı Programı kapsamında; ilkokul 4. Sınıf öğrencilerine doğa bilinci ve çevre farkındalığın kazandırmak, tarımla buluşmalarını sağlamak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenirliği hakkında bilgi vermek amaçlanmaktadır.

Program kapsamında; Antakya İlçesi 23 Temmuz İlkokulu 4. Sınıf 20 öğrenci ve sınıf öğretmenlerinin katılımıyla tamamlanmıştır. Kamp programı 07-09/05/2018 tarihleri arasında 3 gün süreyle uygulandı.

Kampın 1. günü İlimiz Hassa İlçesinde bulunan Zeytincilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Sebahattin ABAY tarafından Zeytin fidanı yetiştiriciliği, Zeytin fidanı dikimi, zeytinyağı ve yenilebilir yabani bitki türleri konularında uygulamalı eğitim verildi. İl Müdürlüğümüz Su Ürünleri Mühendisleri tarafından öğrencilere balığın insan beslenmesi ve insan sağlığına faydaları hakkında sunum yapıldı. Öğleden sonraki programda Hassa İlçesindeki Alabalık çiftliğinde yetiştirilen balıklar hakkında ayrıntılı bilgi verildi. 

Kampın 2. günü Gıda Mühendisleri eşliğinde öğrenciler ile birlikte marketlere gıda denetimi yapılarak, tarladan sofraya gıda üretim teknolojileri ve gıda güvenilirliği, ürün paketleri üzerinde satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, Alo 174 Gıda Hattı ile ilgili bilgiler verildi. Öğrencilere yenilebilir yabani bitki türleri ile ilgili örnekler gösterildi. Programın Öğleden sonraki bölümünde İl Müdürlüğümüze ait Tematik Tarım Müzesi gezisi gerçekleştirilerek; tarım kültürümüzün tanıtılması amacıyla gerek makine gerekse basit alet ve benzeri ekipmanların tanıtımı yapıldı. 

Kampın 3. Günü programında ise, Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kazım MAVİ, öğrencilere Üniversitenin Seralarında yetiştirilen süs biberi çeşitleri, yenilebilir yabani bitkilere örnekler gösterilerek hastalık ve zararlıları, çeşit araştırmaları ve üniversitenin diğer seralarında yetiştirilen fide ve fidan çeşitleri, yetiştirilme koşulları, kullanılan damlama sulama sistemi, şaşırtma, aşılama konusunda bilgiler verdi.

İl Müdürlüğümüze ait Türkiye'nin ilk Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi ziyaret edilerek; Türkiye'de endemik bitki oranı ve bu oran içinde İlimizin payı, tıbbi aromatik bitkilerin kullanım amacı, esansiyel yağlar ve elde edilme yolları hakkında bilgiler verildi. 'Yenilebilir Yabani Bitki Türleri Yılı' ilan edilmesi sebebiyle çocuklarımıza Yenilebilir Yabani Bitki Türleri konusunda hazırlanan broşür liflet vb. dökümanlar dağıtıldı ve konunun daha iyi kavranması için konu sorumlusu personellerimiz tarafından sinevizyon gösterimi ve sunum yapıldı. 

İl Müdürümüz Mehmet ANDİÇ ve 23 Temmuz İlkokulu Müdürü Cemil TEMEL tarafından Lider Çocuk Tarım Kampı etkinliğine katılan öğrencilere katılım belgeleri ve hediyeleri verilerek kamp etkinliği tamamlandı.


''